- Najlepszym żywieniem noworodków i niemowląt jest karmienie piersią. Początkowo karmimy piersią na żądanie (średnio 9-12 x na dobę), w tym również w nocy. W razie wątpliwości służymy radą – o karmieniu możemy porozmawiać przed porodem, na wizycie patronażowej lub w dowolnym momencie. Karmienie piersią jest najzdrowsze, najtańsze, i po odpowiednim przygotowaniu, również najprostsze (nie trzeba myć butelek, wstawać w nocy, szykować świeżej mieszanki mlecznej, pamiętać przed weekendem u uzupełnieniu zapasów, przygotowaniu porcji przed wyjazdem/spacerem). Mleko mamy jest zawsze „pod ręką”, jest od razu ciepłe i zawsze dostępne, gdy tylko w pobliżu jest mama 😊
- Podczas karmienia piersią Mama musi pamiętać o suplementacji 400-600 mg DHA dziennie.
- Należy podawać dziecku 400 jedn. wit. D do końca 6 mca, następnie 600 jedn. wit. D do roku. Po roku 800 jedn. Wit. D.
- USG bioderek w poradni preluksacyjnej ok. 6 tyg. życia – dla dzieci zadeklarowanych w Naszej Poradni USG bioderek jest bezpłatne (dwukrotnie!). Pierwsze USG powinno zostać wykonane w 5-6 tyg. życia, następnie w 3. miesiącu życia. Nasza Poradnia posiada nowy, bardzo dobry aparat do USG. Badanie USG bioderek wykonuje dr Agnieszka Stroba-Żelek. Badanie to wykonywane jest przy okazji rutynowych wizyt (patronaż/tzw. wizyty szczepienne).
- Każda gorączka w ciągu pierwszych 12 tyg. życia dziecka jest wskazaniem do pilnego udania się z noworodkiem/niemowlakiem na SOR (lub po prostu szpital, gdzie jest oddział pediatrii). Nie należy czekać z konsultacją lekarską, nie należy umawiać się do przychodni. Każda gorączka w tym wieku wymaga pilnej diagnostyki szpitalnej.
- W razie nasilania się zażółcenia skóry u noworodka, odbarwienia stolców (stolce białawe lub szarawe), pogorszenia apetytu, wymiotów, wyraźnego zmniejszenia ilości oddawanego moczu – wskazana jest pilna konsultacja lekarska.
- Nie należy pozostawiać dziecka bez nadzoru na przewijaku/na łóżku bez barierek/kanapie – na wyższych miejscach noworodek/niemowlę zawsze musi być pod kontrolą wzroku osoby dorosłej.
- W łóżeczku dziecka nie powinno być maskotek, kocyków.
- Nie można oblizywać smoczka!
- Dziecko w foteliku samochodowym zawsze powinno być zapięte (podczas jazdy samochodem i podczas przenoszenia). Dziecko nie powinno poza samochodem spać w foteliku samochodowym, nie jest to najlepsza pozycja dla dziecka – może utrudniać oddychanie.
- Szczepienia zalecane – od drugiego miesiąca życia można dziecko zaszczepić przeciwko meningokokom. To szczepienie nie jest obowiązkowe, jest odpłatne. W razie chęci zaszczepienia należy zgłosić się po receptę na szczepionkę, następnie ją wykupić i zgłosić się na wizytę szczepienną (szczepionka musi być przechowywana w lodówce, tylko na czas transportu do przychodni może być poza lodówką).
- Po 6. miesiącu życia można dziecko zaszczepić przeciwko grypie – to szczepienie jest od tego sezonu bezpłatne dla wszystkich dzieci, ale nie jest szczepieniem obowiązkowym. W razie chęci zaszczepienia dziecka przeciwko grypie należy zgłosić się do Poradni po receptę na szczepionkę.
- Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja noworodka/niemowlaka – podnoszenie przez boczek, odpowiednie noszenie (bardzo ważne – instruktaż otrzymają Państwo na wizycie patronażowej). Prawidłowe noszenie to wspieranie rozwoju. Nieprawidłowe noszenie może zaburzać prawidłowy rozwój, powodować „kolki” i problemy z napięciem mięśniowym.
- Szczepienie otoczenia – dzięki zaczepieniu rodziców/dziadków/rodzeństwa noworodka przeciwko grypie, COVID-19, krztuścowi budujecie Państwo odporność kokonową. Jeśli najbliższe otoczenie „nie przyniesie” choroby, to znacząco zmniejsza szanse zachorowania noworodka/niemowlaka na te właśnie choroby.
- Należy unikać osób chorych infekcyjnie. Dla osoby dorosłej to tylko katar czy opryszczka, dla noworodka to może być sprawa życia lub śmierci.
- Kupy noworodka i niemowlaka nie mogą być czarne, czerwone i białe. Gdyby takie wystąpiły – PILNA konsultacja lekarska.
Co każdy rodzic noworodka wiedzieć powinien: